Lietuvos Nepriklausomybės 10– mečiui Lapėse
1928 m. Lapėse, Lapių klebono kunigo Juozo Jaso ir vietos šaulių būrio iniciatyva, buvo pastatytas Nepriklausomybės 10-mečiui skirtas paminklas. Jį iš lauko akmenų sumūrijo vietos gyventojas Jonas Labazinas, o akmenis iš apylinkių rinko ir suvežė vietos bendruomenė.
Paminklo viršuje įmūrytas kalvio Nikodemo Karnilavičiaus iškaltas kryžius, žemiau – Vytis. Šonuose pasodinti du ąžuoliukai, o trečiasis, kaip atsarginis, – prie klebonijos.
Paminklo priekinėje dalyje auksinėmis raidėmis įrašyta:
„ŽUVUSIEMS UŽ LIETUVOS LAISVĘ 1918–1928“
Kitose plokštėse iškalti lotyniški įrašai:
„PRO PATRIA“ (Už tėvynę)
„PER ASPERA AD ASTRA“ (Per kančias į žvaigždes).
1930 m., minint Vytauto Didžiojo mirties 500-ąsias metines, prie paminklo laikinai buvo pritvirtintas Vytauto Didžiojo paveikslas. Tarpukariu ši vieta tapo svarbiu bendruomenės susibūrimų centru – čia vykdavo valstybinių švenčių minėjimai, iškilmingos rikiuotės.
1935 m. Lapių šaulių būrys čia iškilmingai paminėjo Nepriklausomybės šventę. Renginyje dalyvavo tuometinis Kauno miesto burmistras, atsargos pulkininkas Antanas Merkys ir kiti svečiai.
Pokariu prie paminklo buvo palaidoti Eigirgalos miške per lėktuvo katastrofą žuvę septyni sovietų karo lakūnai. 1948 m. vietoje kryžiaus ant laisvės paminklo buvo uždėtas Stalino biustas, kuris po Stalino mirties buvo nugriautas.
2010 m. spalio 31 d. paminklas buvo atstatytas kunigo Roberto Gedvydo Skrinsko iniciatyva, atkuriant jo istorinę ir simbolinę reikšmę Lapių bendruomenei.
Lit.:
Lapių Šv. Jono Krikštytojo parapija / Robertas Gedvydas Skrinskas. - Lapės (Kauno raj.) [i.e. Kaunas : Judex], 2008.- P. 111.
https://www.kaunorajonas.lt/lankytinos-vietos/lietuvos-nepriklausomybes-desimtmecio-paminklas/