Paminklas pavasarininkams Vainatrakio km.

Paminklas pavasarininkams Vainatrakio km.

Lietuvių katalikų jaunimo sąjunga „Pavasaris“, vėliau tapusi Lietuvių katalikų jaunimo federacija „Pavasaris“, buvo viena svarbiausių katalikiškų jaunimo organizacijų Lietuvoje. Ji susiformavo iš 1907–1914 m. veikusių slaptų jaunimo kuopelių, o kaip oficiali organizacija pradėjo veikti 1918 m.
Vainatrakio kaimo katalikiško jaunimo kuopa susidėjo pinigų ir 1925 m. iš lauko akmenų Vainatrakio senkapiuose pastatė paminklą, kurio intensija buvo Vilniaus išvadavimas. 
Paminkle iškaltas įrašas: „LKJS Vainatrakio kuopos atminčiai, Dievui ir Tėvynei 1925 12 26“. Šonuose įrašyti šūkiai: „Vilnius mūsų buvo ir bus“ bei „Katalikais gimėm, katalikais ir mirsim“.
Nepriklausomos Lietuvos laikotarpiu organizacija sparčiai augo. 1930 m. ji vienijo apie 60 tūkst. narių, o iki 1940 m. jų skaičius išaugo iki maždaug 100 tūkst.
Vainatrakio paminklas yra svarbus katalikiško jaunimo judėjimo istorijos simbolis Kauno rajone.

Lit.:
Mažeikienė, Vanda. Rokų muziejai ir lankytinos vietos. Kaunas: Judex, 2012

Nuotr.:
https://lt.m.wikipedia.org/wiki/Pavasarininkai