Spaudos platintojo K. Bielinio sodyba Biruliškių km.

Kipras Bielinis (1883–1965) – ryškus Lietuvos knygnešystės tradicijos tęsėjas, visuomenės veikėjas ir politikas, žinomas kaip žymaus knygnešio Jurgio Bielinio sūnus. Jo gyvenimas ir veikla atspindi ne tik jo šeimos atsidavimą lietuviškos spaudos platinimui, bet ir jo asmeninius nuopelnus organizuojant bei skleidžiant tautinį sąmoningumą.
Kipras Bielinis dar būdamas jaunuoliu pradėjo platinti lietuvišką spaudą – 1897–1898 m. jis veikė Rygoje, skleisdavo draudžiamąją spaudą tarp moksleivių ir darbininkų. Jis glaudžiai bendradarbiavo su savo tėvu, Jurgiu Bieliniu, padėdamas įrišti jo atgabentas knygas. Vėliau, 1902 m., Kipras aktyviai įsitraukė į Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) veiklą, organizavo Rygos lietuvių socialdemokratų kuopelę ir prisidėjo prie „Darbininkų Balso“ leidimo ir platinimo.
Jo veikla buvo itin reikšminga 1905 m. revoliucijos metu – Kipras Bielinis suorganizavo apie 30 mitingų, skleisdami demokratijos idėjas ir ragindamas kovoti už laisvę. Taip pat jis aktyviai dalyvavo lietuviškos spaudos gabenime ir platinime Lietuvoje, nepaisydamas pavojų ir carinės valdžios draudimų.
Kipras Bielinis buvo išrinktas į Steigiamąjį Seimą 1920 m., kur jis prisidėjo prie Lietuvos valstybės kūrimo ir atstovavo LSDP frakcijai. Visą gyvenimą jis išliko ištikimas laisvės, demokratijos ir tautinio sąmoningumo vertybėms.
Atminimo įamžinimas
1992 m. Biruliškių kaime (Karmėlavos seniūnija), prie namo, kuriame Kipras Bielinis gyveno 1938–1944 m., buvo atidengta ąžuolinė atminimo lenta su bareljefu (40x100 cm). Jos autorius – tautodailininkas L. Juozonis. Šis memorialas primena apie svarų Bielinio indėlį į lietuviškos spaudos platinimą ir tautos švietimą.
Literatūrinis palikimas
Kipras Bielinis taip pat paliko reikšmingų atsiminimų knygų, kurios padeda geriau suprasti to meto politinius ir socialinius įvykius bei jo asmeninį indėlį į Lietuvos laisvės siekį. Tarp jo svarbiausių leidinių yra:„Dienojant“ (1958), „Penktieji metai“ (1959), „Teroro ir vergijos imperija Sovietų Rusija“ (1963), „Gana to jungo“ (1971)
Šios knygos atskleidžia ne tik Lietuvos visuomenės kovas už laisvę, bet ir Bielinio pasipriešinimą totalitarinėms sistemoms. Kipro Bielinio gyvenimas ir veikla išlieka svarbia lietuviškos tapatybės ir kovos už laisvę dalimi.
Daugiau:
http://www.spaudos.lt/Knygnesiu_paminklai/knygnesiai/kipras_bielinis.html