Pažintinių žygių ciklas Kauno rajone 70-mečio jubiliejui paminėti

Pažintinių žygių ciklas Kauno rajone 70-mečio jubiliejui paminėti
Kauno rajono ir Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos 70-mečio jubiliejui skirta pažintinių žygių iniciatyva įsibėgėja!
 
Kauno rajono savivaldybės viešoji biblioteka tęsia pažintinių žygių Kauno rajone iniciatyvą, skirtą garbingam Kauno rajono ir bibliotekos 70-mečio jubiliejui pažymėti. Tai puiki proga gyventojams prisiminti rajono istoriją, pagerbti praeities ženklus ir iš naujo atrasti unikalius kultūros bei istorijos objektus.
 
Balandžio 23-iąją Domeikavos biblioteka kvietė Domeikavos seniūnijos gyventojus ir svečius į pažintinę kelionę po išskirtines krašto vietas. Salių kaime aplankėme ypatingą objektą – legendinę „ab“ pogrindžio spaustuvę, slapta veikusią 1980–90 metais. Spaustuvė buvo atverta visuomenei, o nuo 2008 metų tapo oficialiu Vytauto Didžiojo karo muziejaus padaliniu. Ši vieta įtraukta į tarptautinį Šaltojo karo laikotarpio istorinių objektų sąrašą ir kiekvienais metais sulaukia daugybės lankytojų iš visos Lietuvos bei užsienio.
 
Apie spaustuvės veiklą, pasipriešinimą sovietinei sistemai ir asmeninę atsakomybę už laisvą žodį išsamiai papasakojo spaustuvėje veiklą su vyru vykdžiusi Birutė Andziulienė, Vytauto Andziulio žmona. Jos pasakojimas leido visiems dalyviams giliau suprasti ne tik šio objekto reikšmę, bet ir įvertinti žmones, kurie rizikavo viskuo dėl laisvos spaudos.
 
 Kelionė buvo kupina šilumos ir bendrystės – pasivaikščiojome gamtos apsuptyje, grožėjomės pavasarėjančiu kraštovaizdžiu, žingsniavome istoriniu Vandžiogalos plentu, klausėmės įtraukiančių pasakojimų apie spaustuvės veiklą sovietmečiu ir apžiūrėjome nelegalios spaudos ekspoziciją.
 
Tą pačią dieną Karmėlavos miestelyje įvyko pažintinė „Ekskursija po Karmėlavos lankytinas istorines vietas“. Renginį moderavo Karmėlavos bibliotekos vyr. bibliotekininkė Daiva Jankauskienė, o miestelio istoriją įtaigiai ir su meile pristatė istorijos mokytoja Vilija Čerkašinienė.
 
Ekskursijos dalyviai išsamiau sužinojo apie Karmėlavos skvere esančius suolelius, skirtus nusipelniusiems krašto žmonėms. Vienas jų skirtas kraštotyrininkui Baliui Buračui – mokytojui, ilgamečiam Karmėlavos gyventojui, kurio indėlis į vietos kultūrą ir švietimą buvo itin reikšmingas. Jo atminimas įamžintas plačiai: Balio Buračo vardu pavadinta mokykla ir gatvė, pastatyti du koplytstulpiai (drožė skulptorius Eugenijus Banys), taip pat išsaugota sena mokykla, kurioje Buračas mokytojavo ir gyveno. Ekskursijos dalyviai apsilankė šioje istorinėje vietoje ir svečiavosi kambaryje, kuriame gyveno B. Buračas. Taip pat užsukome į Karmėlavos Balio Buračo mokykloje įkurtą Balio Buračo muziejų. Čia ekskursijos dalyviams grojo istorijos mokytojas Karolis Kasperas, dainavo Ramučių laisvalaikio salės kultūrinių renginių organizatorė Eglė Zautrienė.
 
Antrą ekskursijos dalį skyrėme Karmėlavos bažnyčios istorijai. Nors ši kadaise garsi ir architektūriškai įspūdinga bažnyčia neišliko iki šių dienų, vis dėlto tai išskirtinis paveldo objektas, liudijantis gilias miestelio religines tradicijas ir istorines peripetijas. Nuo jos atsiveria nuostabus vaizdas į vingiuojančią Nerį ir išskirtinį Karmėlavos piliakalnį. Kaip pasakojo V. Čerkašinienė, šis piliakalnis – vienintelis Lietuvoje, ant kurio stovi gyvenamasis namas, o jame vis dar gyvena žmonių. Tai unikalus kultūros ir kasdienybės derinys, atspindintis gyvą istorijos ir šiandienos ryšį.
 
••• ••• •••
  
Turbūt prisimenate, kad nuostabus ir daug įspūdžių dovanojęs bibliotekininkų organizuojamas žygių ciklas prasidėjo kovo 25-ąją Ringauduose. Balandžio 23-iąją žygiavome Domeikavoje ir Karmėlavoje. Iš 14-os šiems metams numatytų žygių jau įveikėme 3, priešakyje dar laukia 11:
 
„Vilkijos paveldo objektų takais“ (Vilkijos miesto biblioteka)
„Panevėžiuko kultūros paveldo takais“ (Panevėžiuko biblioteka)
„Čekiškės praeities pėdsakais“ (Čekiškės biblioteka)
„Pažinkime savo kraštą Kulautuvą“ (Kulautuvos biblioteka
„Pažink Babtus“ (Babtų miestelio biblioteka)
„Batniavos kultūros paveldo takais“ (Batniavos biblioteka)
„Karalgirio miško takais“ (Liučiūnų biblioteka)
„Pažinkime Vandžiogalos istorinius paminklus“ (Vandžiogalos biblioteka)
Orientacinis žygis po Zapyškį (Zapyškio biblioteka)
„Raudondvario bažnyčia ir dvaras“ (Raudondvario biblioteka)
„Ar gerai pažįsti Garliavą?“ (Kauno rajono savivaldybės viešoji biblioteka)
 
Nedvejokite, ar verta prisijungti! Savo kraštą pažinti ir dar stipriau pamilti niekuomet ne vėlu. Išsamesnės informacijos apie žygių ciklą teiraukitės žygių koordinatorės, vyr. bibliotekininkės Virginijos Tamašauskienės: [email protected]